Kliknij zdjęcie lub nazwisko eksperta / ekspertki, aby dowiedzieć się więcej.

Karolina Kędziora
Karolina Kędziora
Ekspertka
Katarzyna Sękowska-Kozłowska
Doktor nauk prawnych; adiunkt oraz kierowniczka Poznańskiego Centrum Praw Człowieka INP PAN; członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM; Zespołu Pomocy Prawnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Programu Pro Bono Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Every Woman Treaty Coalition. Główne zainteresowania badawcze: międzynarodowa ochrona praw człowieka, przeciwdziałanie dyskryminacji ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji ze względu na płeć (m.in. przemoc wobec kobiet, ochrona praw reprodukcyjnych, działania pozytywne; dyskryminacja a stereotypy dotyczące płci).
Katarzyna Sękowska-Kozłowska
Ekspertka
Katarzyna Bogatko
Radczyni prawna przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, oraz politologii Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2009 r. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego. Koordynatorka licznych projektów, m.in.: „Monitoringu stosowania przepisów prawa antydyskryminacyjnego przez wymiar sprawiedliwości”, „Szkoły ombudsmanów związkowych do spraw równego traktowania” czy „Prawa antydyskryminacyjnego w codziennej działalności związków zawodowych”. Obecnie koordynuje świadczenie poradnictwa prawnego oraz udziela porad prawnych osobom doświadczającym i zagrożonym dyskryminacją. Pomoc prawną świadczy również w ramach Kancelarii Radcy Prawnego.”
Katarzyna Bogatko
Ekspertka
Dorota Pudzianowska
Doktor nauk prawnych i socjolog. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 10 lat współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, gdzie kieruje Programem Antydyskryminacyjnym „Artykuł 32”. Była też dyrektorką programu dotyczącego podnoszenia wrażliwości sędziów i prokuratorów w zakresie równego traktowania. W latach 2009-2012 była zastępcą członka zarządu Agencji Praw Podstawowych UE. Jest autorką licznych publikacji naukowych. Za swoją książkę pt. Obywatelstwo w procesie zmian otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów.
Dorota Pudzianowska
Ekspertka
Anna Śledzińska-Simon
Adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w konstytucyjnym prawie porównawczym, prawach człowieka, a w szczególności prawach osób narażonych na dyskryminację. Od 2009 r. należy do sieci ekspertów krajowych przy Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Od 2012 r. współpracuje z Akademią Prawa Europejskiego w Trewirze w szkoleniach z zakresu praw podstawowych oraz prawa antydyskryminacyjnego. Jej publikacje na temat równości płci dotyczą przede wszystkim działań pozytywnych, kwot i parytetu płci, a także międzynarodowych standardów orzeczniczych, przede wszystkim Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Anna Śledzińska-Simon
Ekspertka
Aleksandra Szczerba-Zawada
Doktorka nauk prawnych, kierowniczka Zakładu Administracji na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Ekspertka zewnętrzna Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE). Visiting Professor Uniwersytetu Aldo Moro w Bari. Specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej oraz prawie antydyskryminacyjnym. Swoje badania naukowe koncentruje na problematyce prawa do równego traktowania.
Aleksandra Szczerba-Zawada
Ekspertka
Jakub H. Szlachetko
Doktor nauk prawnych; adwokat; właściciel kancelarii prawnej „SZLACHETKO prawnicy&urbaniści”; prezes Zarządu Instytutu Metropolitalnego — obywatelskiego think tanku; adiunkt w Katedrze Geografii Społeczno-Ekonomicznej na Uniwersytecie Gdańskim; absolwent trzech kierunków studiów na Uniwersytecie Gdańskim: prawa, administracji, gospodarki przestrzennej; w 2019 r. laureat w konkursie „Raising Stars Prawnicy-liderzy jutra” organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Dziennik Gazetę Prawną; w 2012 odznaczony przez Miasto Gdańsk Nagrodą dla Młodych Naukowców im. J Uphagena.
Jakub H. Szlachetko
Ekspert
Tomasz Snarski
Dr. nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wykłada m.in. prawo karne, prawa człowieka, filozofię prawa. Od 2013 roku prowadzi w Gdańsku indywidualną kancelarię adwokacką, której mottem przewodnim jest hasło: „Dla prawa, które nie wyklucza”, podejmując szereg spraw z zakresu ochrony praw człowieka, w tym przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. Działacz na rzecz praw człowieka, m.in. autor petycji o nr 358/2011 do Parlamentu Europejskiego w sprawie praw językowych Polaków na Litwie. Współautor i autor ponad stu publikacji naukowych i publicystycznych, poświęconych m.in. zagadnieniom ochrony praw fundamentalnych, prawa karnego, teorii i filozofii prawa (w tym wielokulturowości, sprawiedliwości transformacyjnej, teorii trudnych przypadków w prawie), czy prawnym aspektom ochrony mniejszości narodowych, etnicznych i regionalnych.
W 2014 roku zdobył I miejsce w rankingu Profesjonaliści Forbesa w kategorii wykonywanego zawodu adwokata. W 2015 roku kwartalnik „Znad Wilii” przyznał mu I nagrodę w konkursie „Polacy Wielu Kultur”. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza m.in. za obronę mniejszości polskiej na Litwie w Parlamencie Europejskim. W 2019 roku otrzymał nagrodę naukową Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia dla młodych pracowników nauki w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych za książkę pt. „Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa” (Gdańsk, 2018).
W latach 2016-2017 członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania działającej przy Prezydencie Miasta Gdańska, natomiast w latach 2016-2019 członek Rady Muzeum Stutthof w Sztutowie. W 2017 roku współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w Programie Spraw Precedensowych.
Członek Rady Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Patron (opiekun naukowy) Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, świadczącej pomoc prawną osobom defaworyzowanym, w tym jednocześnie opiekun Sekcji Praw Człowieka tejże poradni.
Tomasz Snarski
Ekspert
Wojciech Burek
Adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji (WPiA) UJ (2004); studiował również w Instytucie Socjologii UJ (2000-2005). Doktor nauk prawnych (WPiA UJ, 2008). Laureat Nagrody im. Stanisława Kutrzeby w zakresie ochrony praw człowieka w Europie – roczny pobyt badawczy w Max-Planck Institut für ausländisches öffentliches Recht und Völkerrecht w Heidelbergu, Niemcy (2007-2008). Otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców (2014-2017). Redaktor naczelny czasopisma prawniczego “Problemy Współczesnego Prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego”. W 2012 r. – pracował w projekcie: Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia z ramienia partnera – Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ (przy Instytucie Socjologii UJ) przygotowując diagnozy i analizy. Od 2010 r. regularny (1-2 razy w roku) uczestnik seminariów specjalistycznych z zakresu prawa antydyskryminacyjnego UE (seria: Current Reflections on EU Anti-Discrimination Law oraz Current Reflections on EU Gender Equality Law) organizowanych przez Akademię Prawa Europejskiego w Trewirze (Niemcy).
Główne obszary zainteresowania oraz badawcze: prawo praw człowieka, prawo i polityka antydyskryminacyjna, prawo traktatów, prawo dyplomatyczne i konsularne.
Wojciech Burek
Ekspert
Grzegorz Ilnicki
Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W Kancelarii Aval-Consult jest zatrudniony od 2011 roku. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy, zatrudnienia cywilnego oraz prawa kontraktowego, w szczególności dotyczących dyskryminacji w zatrudnieniu, mobbingu, rozwiązywania umów o pracę, czasu pracy, wynagrodzenia za pracę oraz wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy. Zajmuje się obsługą prawną instytucji i podmiotów gospodarczych, współpracując z zarządami spółek kapitałowych jako doradca zarządu ds. rozwiązywania problemów mobbingowych i dyskryminacyjnych.